کدام آنتی ویروس؟ کسپرسکی ، نود32 ، بیت دیفندر یا وبروت ؟

کدام آنتی ویروس؟ کسپرسکی ، نود32 ، بیت دیفندر یا وبروت ؟


Which Antivirus? Kaspersky . Bitdefender , Webroot , ESET NOD32


در این یادداشت قصد داریم با مقایسه ای بین 4 آنتی ویروس کسپرسکی ، بیت دیفندر ، نود32 و وبروت ، کمک کنیم تا برای خرید آنتی ویروس انتخاب مناسبی داشته باشید.


1- برند

برنده : وبروت

چرا؟


کمپانی وبروت که 24 سال پیش تاسیس شده، بیت 3 شرکت دیگر آنتی ویروس، از سابقه و اعتبار بابلاتری برخوردار است.


وبروت تا سال 2011 از موتور ویروس یابی سوفوس استفاده میکرد.


در سال 2011 با ارائه محصولی متفاوت و شگفت انگیز و حذف موتور سوفوس ، باعث شگفتی همه کاربران و محققین و فعالان حوزه های فناوری اطلاعات و امنیت سایبری شد.


وبروت در سال 2011 . سبکترین و کم حجم ترین آنتی ویروس جهان را با نام تجاری Webroot Secure Anywhere روانه بازارهای جهانی کرد.


2- شرکای تجاری


دهها شرکت از جمله غولهای فناوری از محصولات و تکنولوژی های Webroot استفاده میکنند که میتوان به شرکتهای


Cisco , F5 Networks, Aruba Networks , HP , RSA , Citrix , PaloAlto Networks, A10 Networks , F445 Networks و Zyxel ( زایکسل ) اشاره کرد.


کسپرسکی ، بیت دیفندر و ایست " نود32 " هم همکاران مختلفی دارند ولی به لحاظ بزرگی شرکای تجاری و مشتریان بزرگ ب پای وبروت Webroot نمیرسند.


بیشتر شرکای تجاری بیت دیفندر، شرکتای ضدویروس هستند. زیرا بیت دیفندر موتور ضدویروس خود را به راحتی در اختیار دیگر شرکتهای تولیدکننده آنتی ویروس قرار میدهد.


3- تکنولوژی

شرکت وبروت به لحاظ کاربرد تکنولوژی های نوین ( هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، کلود سکیوریتی ) در محصولاتش از 3 شرکت دیگر پیشرو تر است.


4- توصیه شده


از دیگر مواردی که وبروت در آن بهتر از 3 شرکت دیگر است، توصیه شدن توسط شرکتهای بزرگ مخصوصآ شرکتها و موسسات مالی و بانکی بین المللی است.


بانکهای HSBC Bank , Citi Bank و Ally Bank از جمله بانکهایی هستند که آنتی ویروس های Webroot را به میلیون ها مشتری خود پیشنهاد داده اند.


5- میزان استفاده از منابع سیستم ( سبک و سنگین )


در بحث استفاده از منابع سیستم، آنتی ویروس های وبروت عنوان سبکترین آتی ویروس جهان را در اختیار خود دارند.


آنتی ویروس های وبروت در حالت عادی فقط بین 3 تا 10 مگابایت از رم و در حالت اسکن 30 تا 55 مگابایت از رم ( حافظه ) استفاده میکنند.


آنتی ویروس های دیگر در حالت عادی بین 100 تا 250 مگابایت و در حالت اسکن بین 300 تا 700 مگابایت از حافظه رم کامپیوتر استفاده میکنند.


6- حجم فایل نصب و سرعت نصب


در بین آنتی ویروس های کسپرسکی ، بیت دیفندر، ایست نود32 و وبروت ، آنتی ویروس های وبروت کمترین حجم و سریعترین سرعت نصب را در اختیار خود دارند.


حجم فایل نصب آنتی ویروس ویندوزی وبروت حدود 5 مگابایت می باشد و در حدود 30 تا 60 ثانیه نصب می شود.


حجم فایل ضدویروسای نود32 ، بیت دیفندر و کسپرسکی از حدود 100 تا 400 مگابایت می باشد و حجم آپدیت اول آنها نیز بین 100 تا 300 مگابایت می باشد.


7- آپدیت ( کیفیت و حجم آپدیت )


آپدیت ضدویروسهای وبروت بسیار بسیار کم حجم و بی صدا است.


8- تستهای مقایسه ای


وبروت از بیشتر سایتهای تست و مقایسه آنتی ویروس خارج شده.


فرایند شناسایی و مقابله با تهدیدات سایبری در آنتی ویروس های وبروت، با دیگر ضدویروسها تفاوتهایی دارد و برای همین در تستها مشخص نمی شود.


برخی سایتها نیز در جداول مقایسه ای، اطلاعات نادرست و اشتباهی را درباره ضدویروس های وبروت منتشر کرده اند تا کاربران را از خرید آنتی ویروس های وب روت منصرف کنند.


ایست ، کسپرسکی و بیت دیفندر در اکثر سایتهای تست و مقایسه حضور دارند. و اسپانسر اصلی برخی سایتهای مقایسه ای نیز هستند.


9- سابقه در ایران


سابقه عرضه ضدویروسهای وب روت در ایران به سال 1387 شمسی باز میگردد.


شرکت دورانتاش اولین و تنها عرضه کننده معتبر آنتی ویروس های وبروت در ایران است.


طی سالهای اخیر دهها شرکت و موسسه از جمله شاتل، آسیاتک، وینکس، مبناتلکام، داتک، مجتمع فنی تهران، موسسه آموزش فناوری اطلاعات کندو و دانشگاه مهر البرز، با شرکت دورانتاش همکاری داشته و آنتی ویروس های Webroot را به مشتریان و کاربران و دانشجویان خود پیشنهاد داده اند.


کسپرسکی و بیت دیفندر و ایست حدود 3 سال سابقه بیشتری در بازار ایران دارند.


البته شرکت ایست نود32 از سال 2015 / 2016 ، به صورت جدی در بازار ایران حضور ندارد.


10- طیف شناسایی تهدیدات


آنتی ویروس های وبروت Webroot ( وب روت ) مانند آنتی ویروس های دیگر شرکتها، قابلیت شناسایی همه تهدیدات سایبری از جمله ویروس ها، مالورها، بدافزارها، تروجان ها، روت کیت ها، جاسوس افزارها، بکدورها، بات نت ها، لینکهای آلوده ، باج افزارها و حملات فیشینگ را دارند.


همچنین نسخه های اینترنت سکیوریتی پلاس و اینترنت سکیوریتی کامپلیت وبروت قابلیتهایی مانند مدیریت پسورد، بهینه سازی سیستم و قابلیت نصب به صورت مالتی دیوایس را نیز دارند.


11- حضور در رسانه های ایرانی


اکثر رسانه ها و سایتهای خبری فناوری اطلاعات در ایران تحت کنترل کسپرسکی و نمایندگانش هستند.


این رسانه ها به شکل محدود برخی اخبار و آگهی های بیت دیفندر و ایست نود32 را نیز منتشر میکنند.


ولی طی 13 سال اخیر شدیدترین سانسور را بر روی اخبار شرکت وبروت اعمال کرده اند.


شرکتهای کسپرسکی و بیت دیفندر به شدت از آشنا شدن کاربران ایرانی و مخصوصآ مشتریانشان با شرکت وبروت، هراس دارند و تلاش کرده اند تا اسم Webroot کمتر در رسانه های پربازدید فناوری اطلاعات ایرانی آورده شود.


شرکت دورانتاش تلاش کرده تا با تولید محتوی با صورت مستقل، و همکاری با شرکتهای بزرگ مانند شاتل و آسیاتک، انحصار رسانه ای را از بین ببرد و کاربران ایرانی را با این برند مطرح و بزرگ آنتی ویروس آشنا کند.


12- میزان فروش جهانی


در حال حاضر شرکت وبروت بخشی از شرکت opentext می باشد و اطلاعات دقیقی از میزان فروش این شرکت در دست نیست.


شرکتهای بیت دیفندر و کسپرسکی و ایست نیز شرکتهای خصوصی هستند و یا اطلاعات فروش ارائه نمیدهند و یا اطلاعات و آماری که ارائه میدهند قابل تایید توسط نهادهای مستقل مانند بورس نیست.


ولی براساس جایگاه در بازار جهانی و شرکای تجاری تا حد زیادی میتوان حدس زد که فروش شرکت وبروت بیشتر از 3 شرکت دیگر کسپرسکی، ایست نود32 و بیت دیفندر باشد./ 0 نظر / 33 بازدید